Gündem

Kalp Ritim Bozukluğu Prof. Dr. Sedat Köse

Tıp dilindeki ismi Aritmi olan kalp ritim bozukluğu, belirli nedenler ile kalbin çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz olarak atması durumudur. Kalp ritim bozukluğunun hızı ne olursa olsun bir düzensizlik meydana gelmektedir. İnsanlar genellikle hangi yaş aralığında kalp ritim bozukluğu nun ortaya çıktığını merak ediyor olsa da aslında her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle belirli bir yaş aralığından bahsetmemiz pek mümkün olmamaktadır.

İlk olarak kalp ritim bozukluğunun nedenlerinden bahsedeceğiz. Genel olarak potasyum gibi minerallerin normal seviyelerde olmaması, kalp krizleri, doğuştan gelen bazı kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, tiroit bezi ile ilgili sorunlar, diyabet, tansiyon, stres, gebelik, kalp yetmezliği gibi pek çok sorun kalp ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu hastalık durumları dışında sigara, bazı ilaçlar, alkol, kafein içeren bazı içecekler, depresyon ilaçları, hava kirliliği ve bazı zorlayıcı fiziksel aktiviteler de kalp ritim bozukluklarına neden olabilmektedir.

Kalp ritim bozukluğunun anlaşılabilmesi için pek çok belirti bulunmaktadır. kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı, bayılma, terleme, soluk beniz gibi pek çok durum kalp ritim bozukluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Burada bilmeniz gereken en önemli şey bu belirtilerin hepsinin direkt olarak kalp ritim bozukluğu ile alakalı olma zorunluluğunun olmamasıdır. Yani mesela bu belirtilerin tamamını gösterdiğiniz halde kalp ritim bozukluğu yaşıyor olmak zorunda değilsiniz. Bahsettiğimiz belirtiler pek çok hastalıkta görülen belirtilerdir bu nedenle mutlaka uzman bir doktora görünerek teşhisin o şekilde konması daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda Prof. Dr. Sedat KÖSE’den profesyonel bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Kalp ritim bozukluğunun tedavisi hastalığın nedenlerine, hastanın yaşına ve hastalığın seviyesine göre farklılık göstermektedir. Kalp pili, radyofrekans gibi pek çok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Eğer kalp ritim bozukluğunuz sigara, fiziksel aktivite gibi durumlardan meydana geliyorsa, bu durumları bıraktığınız zaman hastalık ile ilgili belirtilerinizin ciddi oranda azaldığını görebilirsiniz. Yani her kalp ritim bozukluğunda ilaç ya da benzer şekilde tıbbi bir tedavi yöntemine gerek duyulmamaktadır. Burada önemli olan durum, uzman bir kişi tarafından hastalığın teşhisinin konması ve bununla beraber nedeninin anlaşılmasıdır.  Daha detaylı bilgiler için; https://www.sedatkose.com/tasikardiler/  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir