Gündem

POS CİHAZI NASIL KULLANILIR?

POS cihazları 2000’li yılların başlarında kullanımı yaygınlaşarak iyiden iyiye hayatımıza girmiştir. Nakit ihtiyacı duymadan ve güvenli bir şekilde günümüzde banka kartları ve kredi kartları ile alışveriş yapabiliyoruz. Artık mahalle bakkallarında bile POS cihazları bulunabiliyor. E-Ticaret faaliyetlerinde somut bir pos cihazına gerek kalmadan işlemler bankaların ödeme sistemleri yardımı ile gerçekleştiriliyor. Bir bankanın kendine ait tek bir POS cihazı olabildiği gibi birkaç bankanın ortak olarak kullandığı tek bir marka POS cihazı da firmaların kullanımına sunulabiliyor.

POS cihazları yardımı ile ödeme işlemleri birkaç saniyede gerçekleşir. Müşterinin alışveriş yapmak istediği tutar pos cihazına girildikten sonra müşterinin banka veya kredi kartı cihaza okutulur. Müşteri kart şifresini girdikten sonra kartta yeterli miktarda bakiye varsa alışveriş tamamlanır. Pos cihazlarının çalışabilmesi için internet bağlantısı gereklidir. İnternet alışverişlerinde kullanılan Sanal POS için ihtiyaç duyulan tek şey müşterinin kart bilgileridir.

Pos cihazlarının kablosuz olarak kullanılanlarının internete bağlanabilmesi için SIM kartlar kullanılır. Herhangi bir mobil operatörün sim kartı cihaza takılarak cihazın internete bağlanabilmesi sağlanır. Son dönemlerde yaygın olarak kullanılan Mobil POS için herhangi bir özel sim karta ihtiyaç yoktur. POS cihazları ile ilgili alınması gereken güvenlik tedbirleri ve yapılması gereken güncellemelerden POS cihazına sahip olan banka sorumludur. Müşterisine POS hizmeti veren bir banka cihazla ilgili meydana gelebilecek tüm arızalarda ve problemlerde teknik destek sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.