Gündem

Yedek parça alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yedek parça alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni bir araba veya kullanılmış bir araba satın aldığınızda, orijinal parçaların eskimesi, hasar görmesi veya bir kaza sonucu bir süre sonra yenilemeniz gerekebilir. Bu inovasyon sürecinde otomobil parçalarına veya otomobil parçalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Aracınızı bakım veya arıza nedeniyle yetkili servise veya sektöre getirdiğinizde bazı parçaların değişmesi gerekiyorsa ustalar üç farklı seçenek sunuyor.

Orijinal Parça

OEM Parça

Yan sanayi parçaları olarak sıralanabilir.

Orijinal parçalar yetkili servisten satın alınanlarla aynıdır: orijinal parçalar genellikle otomobil markasının logosunu taşır. Bu üniteyi aracınıza taktığınızda herhangi bir ayar veya montaj yapmanıza gerek yoktur. Baza, birbirine oturacak şekilde bağlantılı parçaların uygun pozisyonlarına yerleştirilir. Aracınızın parçaları ile birebir fabrika yapımı parçaları kullanabilirsiniz. Orijinal parçalar risksiz parçalara aittir ve fiyatları biraz pahalıdır.

Yedek parça, aracınızın izni olmadan üretilen bir parçadır. Alt parçalar bazen orijinal parçalardan daha kaliteli olabilir. Ülkemizde üretilen endüstriyel yedek parçalar oldukça uygun fiyatlıdır. Alt sektör parçaları koşulsuz olarak hazırlandığından araca birebir uyum sağlamayabilir. Bazı durumlarda elle kesme ve zımbalama ile bağlantı yapılabilir.

Otomobil üreticileri veya ithalatçıları, satış sonrası hizmet yönetmeliğine göre satılan araçlar için ford yedek parça bulundurmak zorundadır. Kural olarak tedarikçi, garanti süresi içinde kullanıcının hatası olmaksızın herhangi bir hasar oluşması durumunda yedek parça temin etmekle yükümlüdür. Garanti sonrası yedek parça saklama süresi kanunla öngörülmüştür. OEM numarası, numaralı OEM parçasında bulunabilir. OEM numarası, üretici tarafından harfler ve sayılar kullanılarak oluşturulur. Yani nerede olursanız olun OEM numaranız üzerinden ford parça temin edebilirsiniz. Uzun hizmet ömrü için OEM parçaları. Sürüş güvenliği açısından hem araç hem de sürücü için önemlidir. Hiç kimse aracının seyir halindeyken sorun yaşamasını istemez. Çünkü böyle bir durumda herkesin güvenliği tehlikede olabilir. Araç bakımı sırasında tüm bileşenler kontrol edilmelidir. Muayeneden sonra arızalı ve aşınmış parçalar değiştirilmelidir.

OEM parçalar otomobil üreticileri tarafından tasarlanmıştır. OEM tasarımlı yedek parçalar, orijinal parçanın tüm özelliklerini içerir. Günümüzde her araç tipi belirli özelliklere göre tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bu özelliklere sahip araçlar da olağanüstü performans sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.