Gündem

Yurtiçi piyasalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son 10 günde yapılan aşı sayısı 8 milyon dozu geçti.

TCMB haftalık menkul kıymet istatistikleri: 2 Temmuz haftasında, yabancılar net 38,1 milyon dolarlık hisse senedi satışı yaparken ve 83 milyon dolarlık DİBS alımı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki dönemde salgının küresel düzeydeki seyrine, ekonominin seyrine ve diğer hususlara bakarak milletimiz için ilave adımları atabiliriz.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Korukluoğlu: Ağustosta vakaların yüzde 80’i delta varyantı olacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: AB’nin, bugüne dek haksızlığa, eşitsizliğe, Akdeniz ve Ege’deki dramlara, insani krizlere ‘asla ve asla’ dediğine şahit olmadık.

Japonya, yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında Türkiye dâhil 15’ten fazla ülkeden gelen yolculara, daha önce belirlenmiş noktalarda, 3 gün süreli “zorunlu karantina” uygulayacak.

Dünyanın önde gelen endeks yayıncılarından FTSE Russell, Amerikalıların Çin ordusu ile bağlantılı şirketlere yatırım yapmalarını yasaklayan kararnamede yapılan güncelleme sonrasında 20 kadar Çin şirketini daha endekslerinden çıkaracağını açıkladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 15-16 Haziran toplantı tutanaklarını değerlendiren Goldman Sachs, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasının çok uzakta olmadığını gösterdiğini savundu.

ABD CDC Direktörü Walensky: ABD’de artan delta varyantı vakaları sorun yaratıyor. Kamplarda ve topluluk etkinliklerinde coronavirüsün yayıldığı görülüyor. Vakalar özellikle aşılama oranının %40’ın altında olduğu bölgelerde görülüyor.  ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 373 bin seviyesine yükseldi. (Beklenti 350.000)  ABD’de Senatör Elizabeth Warren, ABD’de regülatörleri kriptopara piyasasıyla ilişkili riskleri ortadan kaldıracak düzenlemeler yapmaya çağırdı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezi (CDC) ortak bir açıklama yaparak, tam olarak aşılanmış kişilere, üçüncü doz aşı uygulanmasına şu ana için ihtiyaç olmadığını duyurdu.

Covid-19 önlemlerini 26 Haziran’dan itibaren büyük ölçüde gevşeten Hollanda’da vaka sayıları bir kez daha hızla artmaya başladı. Birçok eğlence mekânı, yeniden kapanma kararı aldı.

ABD Başkanı Biden, ABD askerlerinin 31 Ağustos’ta Afganistan’dan tamamen çekileceğini ifade etti.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir