Sağlık

Steroidlerin Sporcularda Etkileri Nelerdir

Steroidler testosteron hormonu bazlı üretilir ve kas büyümesini destekler. Testosteron erkeklik hormonudur ve erkeklerde sakal ve ses kalınlaşması gibi özellikleri ortaya çıkarır. Steroid kullanmak özellikle kas gelişimini hızlandırmak isteyenler için uygundur. Steroid kullanmadan önce doktor kontrolünde size zararı olmayacağından emin olmalısınız. Steroid kullanımı oldukça yaygın bir takviyedir. Steroid sporcular tarafından da kullanılabilir fakat bazı spor dallarında kullanımı yasaktır. Steroid kas kütlesinin yanında performans, güç ve dayanıklılığı da artırır. Steroid satın al ve kaslarının daha çabuk belirginleşmesini sağla.

Kas yapmak istiyor fakat çabuk yorulup sonuç alamıyorsanız Steroid kullanmak sizin için kurtarıcı olacaktır. Steroid kas kütlenizi artır ve hızlı kas yapmanızı sağlar. Güç artıran Steroid sayesinde dayanıklılığınız artar ve daha uzun süre antrenman yaparak daha verimli antrenmanlar elde etmenizi sağlar.

Steroid Çeşitleri Nelerdir?

Steroidlerin bilinen çeşit sayısı 32 olarak bilinmektedir. Bazı steroid çeşitleri sadece tıbbi tedavi amaçlı kullanılır. Steroid kullanırken doktora kesinlikle danışmalı ve gerekli tahliller yapılmalıdır. Steroidi bilinçsiz şekilde kullanmamalısınız bilinçsiz kullanımda akne ve ödem gibi yan etkiler oluşabilir. Yanlış steroid kullanımı erkeklerde kısırlık gibi hastalıklara neden olurken kadınlarda kıllanma görülebilir. Steroidin hormon olduğu unutulmamalıdır. Steroid satın al fakat risklerini de göze alınmalıdır. Steroid kullanırken de devamlı takip edilmeli ve doza dikkat edilmelidir. Dozu bilinçsiz bir şekilde artırmak kalıcı hasarlara neden olabilir. Steroidler doğru amaçlara göre kullanılmalıdır.  Steroid kullanırken İnsanların tercih ettiği steroidlerin amaçlarından bazıları şöyledir;

  • Kas kütlesi artırmak için şişiren steroidler
  • Dayanıklılık ve kuvvet artıran steroidler
  • Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandıran steroidler
  • İyileşme ve toparlanma hızlandıran steroidler
  • Astımı olan kişilerde atakların şiddetini azaltan steroidler.

Steroidin Yapısı Nedir?

Steroidler karbondan oluşan lipittir. Asetil KoA biosentez yoluyla steroidler oluşur. Farklı olan steroidler bağ farkından dolayı farklı etkilere sahiptir. Steroid hayvanlar mantarlar ve bitkilerde bulunur. Steroid bir hormon olduğu için canlılarda bulunması normaldir. Fakat dışarıdan da steroid alınarak takviye edilebilir. Anabolik steroidler içeriğindeki androjen sayesinde kas ve kemik sentezini artırmaya yardımcı olur. Glukokortikoidler metabolizma ve bağışıklık sistemini düzenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir