Gündem

Yaşam Hattı Standardı

Yatay yaşam çizgisi özelliği, cevaplanması gereken ilginç sorulardan biridir. Yatay yaşam hattı standardı sistemi SS316 kalite paslanmaz çelik ana bağlantı köşebentleri ve ara destek köşebent noktaları, halat tutucular, amortisörler, gergiler ve paslanmaz çelik halatlardan oluşmaktadır. Cankurtaran halatı montajı sırasında kurulacak ankraj bağlantı noktaları şantiye tipine göre değişmektedir. Beton çatılar, çelik çatılar, sandviç panel çatılar gibi farklı çatı tipleri için uygun ankraj bağlantı sistemi seçilmelidir. Bir cankurtaran halatı kurulurken, bir germe cihazı paslanmaz çelik halatı izin verilen ölçüler dâhilinde gerer. 10 – 12 metre mesafede bir destek braketi ile yönlendirilir. Kılavuz işleme, halatın sallanmasını da önler. Çatıda çalışan personel paraşüt benzeri emniyet kemerleri giyer ve personelin hareketli kıskaçlarına sabit çelik halatlar bağlanır. Bu, personelin elleri ve ayakları serbest olarak rahatça çalışmasını sağlar. Örneğin, kilit bağlantı noktalarında bulunan bir darbe emici sistem, düşmelerden kaynaklanan ani darbeleri emer ve olası yaralanmaları önler.

Dikey Yaşam Hattı standardı ( Sistemi; SS316 kalite paslanmaz çelik Ana Bağlantı Kefalet (ABB) ve Ara Destek Kefalet (ADB) noktaları, halat tutucular, amortisörler, gergiler ve paslanmaz çelik halatlardan oluşmaktadır. Dikey yaşam hatlarında kullanılan klemensler merdiven tipine göre değişmektedir. Dikey bir cankurtaran halatı kurulurken, paslanmaz çelik kablo yatay bir cankurtaran halatı ile aynı şekilde gerilir. Bir ara kiriş tarafından yönlendirilen çelik bir kordon, paraşüt benzeri bir emniyet kemeri sargısına bağlanır. Düşey cankurtaran halatları bulunan merdivenler gibi çalışma alanlarında devrilme olasılığı olduğunda devrilme önleme sistemi devreye girer. Ortaya çıkan darbe sönümlenir ve işi yapan personelin yaralanması önlenir. Can halatları, yüksekte çalışan personelin düşme riskinin olduğu yerlere kurulabilen, düşme nedeniyle personelin yaralanma veya ölüm riskini en aza indiren çok önemli ve kritik sistemlerdir. Bugün birçok farklı meslek var. Birçok insan bu mesleklere sahiptir. Ancak işin türüne göre yapısı gereği çeşitli riskler de barındırmaktadır. Masa başı işlerde çalışan kişilerde yaralanma ve ölüm oranları düşüktür, ancak bazı mesleklerde yüksekten düşme, ciddi yaralanma ve ölüm riski vardır.

Bu mesleklerde kaza ve ölüm oranlarının azalması lazımdır. Bu sebeple iş güvenliği konusu büyük önem taşımaktadır. Yüksekte çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamak için bir cankurtaran halatı sistemi mevcuttur. Yaşam hattı sistemi; dikey yaşam hattı ve yatay yaşam hattı olmak üzere iki çeşidi vardır. Cankurtaran halatları yaşam hattı standardı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli malzemedir.